Nawiewnik okienny

akcesoria okienne - nawiewnikNawiewnik okienny jest to urządzenie doprowadzające świeże powietrze do domów i mieszkań w których jest zamontowana wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna. Urządzenia te doprowadzają powietrze pomimo tego, że okna są szczelnie zamknięte. Nawiewniki montuje się w pomieszczeniach suchych (pokoje) skąd świeże powietrze przepływa przez całe mieszkanie do pomieszczeń gdzie są kanały wentylacyjne (kuchnia, łazienka, wc), gdzie są usuwane na zewnątrz. Nawiewniki doprowadzają świeże powietrze w sposób ciągły.

 

Rozróżniamy nawiewniki:

Nawiewniki higrosterowane to urządzenia automatyczne posiadające taśmę poliamidową, która pod wpływem zmian wilgotności powietrza zmienia otwarcie nawiewnika. Im wilgotność wewnątrz mieszkania wyższa (gotowanie, pranie, oddychanie) tym bardziej otwarty nawiewnik i większy napływ powietrza.
Nawiewniki ciśnieniowe to urządzenia samoregulujące w których wielkość przepływu zależna jest od różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz. Każdy nawiewnik ciśnieniowy ma w okapie blokadę, która podczas silnego wiatru nie pozwoli na większy przepływ powietrza. Dodatkowo jest wyposażony w ręczną blokadę.
Nawiewniki sterowane ręcznie to urządzenia w których wielkość przepływu świeżego powietrza do wnętrza jest regulowany pokrętłem.

Więcej przeczytasz tutaj: nawiewniki okienne.