Nawiewniki okienne dlaczego się je montuje?

Kilka-, kilkanaście lat temu zachwyciliśmy się bardzo szczelnymi oknami PCV. Z czasem okazało się, że wysoka szczelność, a co za tym idzie, wysoki poziom izolacji pomieszczeń nie sprzyja domownikom. Producenci rozwiązali ten problem, oferując okna z nawiewnikami.

Szczelne okna znakomicie chronią wnętrza przed hałasami i napływem zimna, ale przy okazji ograniczają dopływ świeżego powietrza. W celu zachowania zdrowego dla człowieka mikroklimatu, pomieszczenia powinny być wentylowane. W starszych budynkach z reguły działa tzw. wentylacja grawitacyjna – powietrze przedostaje się do środka dzięki mikronieszczelnościom w ścianach, między drzwiami i oknami.

W nowszym budownictwie wykorzystuje się materiały izolacyjne, które dobrze chronią przed zimnem, ale przy okazji są bardzo szczelne, dlatego nie zapewniają prawidłowej wentylacji. Brak dostępu do świeżego powietrza powoduje, że we wnętrzach gromadzi się wilgoć, co szkodzi zdrowiu. Stosowane w oknach funkcje rozszczelnienia nie zdały egzaminu, gdyż w pełni nie rozwiązały problemu.

Nawiewniki okienne zapewniają zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach

Otwieranie w okien w celu przewietrzenia wnętrza jest dobrym rozwiązaniem, ale tylko w cieplejsze dni. W zimie rzadko kto ma ochotę marznąć przy otwartym oknie. Rozszczelnienie (mikorouchylanie) sprawia, że do pomieszczenia rzeczywiście przedostaje się rześkie powietrze, ale wraz z nim hałasy i zimne powietrze z zewnątrz. Rewolucją na rynku stolarki okiennej okazało się stosowanie nawiewników, które regulują dopływ powietrza, a jednocześnie nie powodują przeciągów i nie przepuszczają dźwięków z ulicy.

Zalety stosowania nawiewników:

  • Nie wychładzają pomieszczenia. Nawiewniki zamontowane są w górnej ramie okiennej, wysoko nad podłogą (powyżej 2m), dzięki temu świeże powietrze jest ogrzewane przez nagrzane masy powietrza krążącego w pomieszczeniu.
  • Nie wpływają na izolację akustyczną. Przez niewielkie szczeliny nie przedostają się dźwięki.
  • Regulują wymianę powietrza. Stała wentylacja możliwa jest dzięki temu, że ilość powietrza, jaka się przedostaje do środka, zależy od różnicy ciśnienia występującej wewnątrz i na zewnątrz. Niektóre nawiewniki mają wmontowane przepustnice, dzięki którym można dozować ilość wpuszczanego powietrza, a nawet całkiem zamknąć jego dopływ. Najbardziej zaawansowane są nawiewniki automatyczne, które reagują na zmiany wilgotności, ciśnienia i temperatury powietrza, dzięki temu zapewniają optymalny mikroklimat we wnętrzu.

Kiedy warto zamontować nawiewniki okienne?

Jeżeli czujesz, że w Twoim domu jest „ciężkie” powietrze, a przy szybach gromadzą się wilgoć i grzyby, oznacza to, że niezbędna jest wentylacja. Najlepiej zdecydować się na okna z fabrycznie zamontowanymi nawiewnikami. Jeżeli nie planujesz wymiany stolarki okiennej, istnieje możliwość ich zamocowania w starych oknach.

Zazwyczaj najodpowiedniejszym miejscem na instalację nawiewników jest górna rama okienna. Jeżeli nie jest to możliwe, można je zamontować nad oknem lub w rolecie zewnętrznej. Założenie nawiewników powinno się zlecić specjalistom, na przykład firmie, która zajmuje się sprzedażą i montażem okien.