Jak zadbać o okna przed zimą?

Zimową porą przez okna ucieka najwięcej ciepła. Dlatego warto zwrócić uwagę na ich stan techniczny. Zapoznaj się z naszymi poradami i zobacz, jak sprawdzić, czy okna są gotowe na przyjście chłodniejszych dni.
Sprawdzaj parametry i wygląd okien przynajmniej raz w roku
Codzienne użytkowanie okien sprawia, że ich mechanizmy tracą swoje właściwości. Okna stają się nieszczelne, co powoduje, że do wnętrz dociera więcej chłodnego powietrza. Straty energii mają swoje odzwierciedlenie w wyższych rachunkach za ogrzewanie. Ponadto czynniki zewnętrzne (wilgoć, wiatr, promieniowanie słoneczne) powodują stopniowe niszczenie stolarki okiennej. Można jednak przywrócić oknom ich atrakcyjny wygląd i poprawić parametry. Zobacz, jak to zrobić.

Konserwacja i mycie stolarki okiennej

Zanim zaczniesz oceniać okna pod względem technicznym – dokładnie je umyj. Zwróć uwagę na szczeliny i zakamarki, w których mogą gromadzić się kurz i grzyby. Do mycia nadaje się zwykły płyn do okien. Możesz także wziąć wodę zmieszaną z octem. Do czyszczenia szyb użyj papierowych ręczników, a do mycia profili ściereczki z mikrofibry albo gąbki.

Sprawdzanie stanu technicznego okien drewnianych

Następnie sprawdź, czy okna prawidłowo się otwierają i czy po zamknięciu nie ma zbyt dużych szczelin. Jest to bardzo ważne w przypadku oknach drewnianych, które są narażone na wypaczanie się. Warto wyregulować okucia i inne mechanizmy. Jeżeli jest to dla ciebie za trudne, zgłoś się do specjalisty, na przykład sprzedawcy okien.
Wiele prac możesz jednak wykonać samodzielnie. Zwróć uwagę, czy w starych drewnianych oknach nie ma szczelin w miejscach łączenia się szyb z profilami. Jeżeli nie ma w nich uszczelek, a kit uszczelniający wykruszył się, powstałe dziury możesz pokryć silikonem. Wypełnij nimi przestrzenie, przez które może uciekać ciepłe powietrze. Najlepiej wyciskać silikon z pistoletu – wtedy uszczelnianie jest precyzyjniejsze i łatwiejsze. Wystarczy odczekać do całkowitego wyschnięcia i gotowe.

Sprawdzanie stanu technicznego okien PCV

Okna PCV z pewnością dostarczają mniejszych problemów z czyszczeniem i użytkowaniem. Jednak również wymagają regularnych przeglądów i konserwacji. Przed zima warto sprawdzić okucia, uszczelki i profile. Promieniowanie słoneczne z czasem powoduje, że okna PCV tracą pierwotny kolor. Można jednak je zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych. Wystarczy pomalować profile specjalną farbą ochronną. Preparaty ochronne zabezpieczają przed żółknięciem. Jeżeli okna już zdążyły stracić kolor, można spróbować wymyć je mleczkiem do czyszczenia (np. CIF).
 
Nieszczelne okna powodują nawet 25% strat energii w pomieszczeniu. Z biegiem czasu okna niszczeją, wypaczają się, dlatego warto dbać o ich stan techniczny. Regularnie czyść i konserwuj stolarkę, dzięki temu przedłużysz jej trwałość.