jakie wybrać szyby okienne

Jakie wybrać szyby okienne? Personalizacja pakietów szybowych

Szyby okienne powinny zapewnić bezpieczeństwo, szczelność i oszczędności energii elektrycznej. Systemy szybowe odznaczają się różnymi właściwościami i parametrami, nie wszystkie sprostają Twoich oczekiwaniom. Zobacz, jak wybierać szyby, by odpowiadały Twoim potrzebom.
Szyby okienne są jednym z najważniejszych elementów wykończeniowych, na które należy zwrócić uwagę podczas budowy domu czy remontu mieszkania. Muszą być dopasowane do konstrukcji i wielkości obiektu, a także spełniać określone potrzeby mieszkańców. Koszt stolarki okiennej pochłania nawet 25% budżetu inwestycji budowlanej. Tym bardziej należy dokładnie dokładnie przemyśleć jej wybór. Dobieranie najodpowiedniejszych szyb określa się personalizacją.
Rodzaje szyb do zadań specjalnych
Niewielu inwestorów zdaje sobie sprawę z z różnic w poszczególnych systemach okiennych. Wielu na pierwszym miejscu stawia cenę, nie zważając na funkcjonalność przeszkleń i ich wpływ na komfort mieszkania.
Każdy system okienny odznacza się określonymi parametrami. Są to szyby o tzw. specjalnym zastosowaniu, czyli:

  • akustyczne
  • antywłamaniowe
  • energooszczędne

Z reguły szyby specjalne są wielokomorowe, a zatem grubsze i cięższe niż standardowe pakiety okienne. Dlatego stosuje się je w systemach o szerokich profilach.

Szyby akustyczne – cisza w domu

Szyby akustyczne mają za zadanie chronić wnętrze przed docieraniem hałasów z zewnątrz. Dzięki nimdźwięki z ulicy, placu zabaw czy mieszkania sąsiadów, nie są tak uporczywe. Każdy, kto ceni spokój podczas odpoczynku lub pracy powinien się zdecydować na dźwiękoszczelne szyby. I choć są one zbudowane ze szkła o większej grubości, to ostatecznie o akustyce decyduje głównie specjalna asymetryczna budowa pakietu.
Właściwości dźwiękoszczelne wyraża się wskaźnikiem zwanym współczynnikiem Rw. I to właśnie Rw określa, czy mamy do czynienia z szybami o małej, średniej czy dużej izolacji akustycznej. Im jest wyższy, tym szyba lepiej tłumi hałasy. Ponadto, można również zwiększyć dźwiękoszczelność stosując folię akustyczną w szkle klejonym.

Szyby hartowane i laminowane – większe bezpieczeństwo

Szyby hartowane zbudowane są tzw. szkła bezpiecznego, czyli takiego, który po rozbiciu nie rozpada się na duże ostre fragmenty. Dzięki zaawansowanym procesom technologicznym takie szyby są sztywniejsze i wytrzymalsze. A po zbiciu rozpadają się tysiące drobnych, łagodnie zakończonych kawałków. Podobne jak szyba przednia w aucie.

Do szyb bezpiecznych zalicza się również te, które składają z kilku tafli połączonych folią PVB. Dzięki temu taka szyba staje się elastyczna, a w przypadku uderzenia nie rozpada się, ponieważ jest zabezpieczona laminatem. Tego typu szyby powinno się stosować w dużych przeszkleniach, na przykład oknach tarasowych, balkonowych, a także witrynach sklepowych.

Szyby antywłamaniowe – ochrona przed intruzami

Włamania do domów znajdujących się na uboczu z reguły odbywają się poprzez wyważanie lub zbicie szyby. Okna to najłatwiejsza droga dla włamywacza. Mieszkając na parterze lub w podmiejskiej dzielnicy warto rozważyć montaż szyb bezpiecznych, odpornych na rozbicie. Wówczas okno stanie się barierą trudniejszą do pokonania.
Szyby antywłamaniowe muszą przejść specjalistyczne testy zgodne z normą PN-EN 356. Polegają one próbach rozbicia szkła na różne sposoby i sprawdzenie, jak wiele obciążeń są w stanie znieść bez uszkodzenia.

Szyby energooszczędne – więcej ciepła, mniejsze rachunki

O tym, ile ciepła ucieka przez szybę informuje parametr Ug. Im ten wskaźnik jest niższy, tym szyba jest bardziej energooszczędna. Szyby energooszczędne z reguły są dwukomorowe, czyli zbudowane są trzech tafli szkła rozdzielonych termicznymi ramkami międzyszybowymi. Pomiędzy nimi znajduje się gaz szlachetny (np. argon). Dzięki temu są w stanie chronić przed utratą ciepła równie dobrze jak ściana.

Standardowy jednokomorowy pakiet szybowy ma współczynnik Ug=1,1. Z kolei dla pakietów dwukomorowy współczynnik ten wynosi Ug = 0,5, a to oznacza, że zatrzymuje we wnętrzu nawet 40% więcej ciepła.

W przypadku energooszczędności znaczenie ma grubość pakietu szybowego. W niektórych systemach szybowych istnieje możliwość stosowania przy zabudowie okiennej o głębokości 70 mm, jednak najwięcej korzyści dają pakiety grubsze (82 lub 90 mm).