Jak dobrać drzwi wewnętrzne? Zobacz, co radzimy
Drzwi wewnętrzne pełnią dwie funkcje: dekoracyjną i użytkową. Mają ogromny wpływ na wygląd wnętrz i komfort mieszkania. Podpowiadamy, co warto wiedzieć, przed zakupem drzwi wewnętrznych.
Jak wymierzyć drzwi?
Producenci oferują drzwi w różnych wymiarach. Pierwszym zadaniem jest zmierzenie otworu drzwiowego i grubości ścian. Wymiary te podaj sprzedawcy, który na ich podstawie dobierze odpowiednie drzwi i ościeżnice. Standardowe szerokości pojedynczych skrzydeł to: 70, 80 i 90 cm. W nietypowych budynkach, na przykład kamienicach, skrzydła drzwiowe mogą mieć mniejszą lub większą szerokość. Ościeżnice wybiera się w zależności od grubości ścian.
3 typy ościeżnic:
- stała – montuje się ją najczęściej
- regulowana – wybiera się ją, gdy ściana ma nietypowy rozmiar (minimum 7,5 cm szerokości)
- bezprzylogowa – w tej ościeżnicy zawiasy są niewidoczne, a dzięki temu drzwi prezentują się estetyczniej
Jeżeli chcesz uniknąć dużego remontu, skuwania ścian i bałaganu przy montażu drzwi, to zdecyduj się na obudowę starej ościeżnicy. Wtedy jednak zmniejszy się otwór w ścianie i będziesz musiał kupić węższe skrzydła.
Poznaj typy drzwi wewnętrznych i ich zalety
Na rynku znajdziesz drzwi:
- płaskie – lekkie i subtelne, często montowane w biurach, sklepach itp.
- modułowe (wieloelementowe) – stabilne, mocne i wytrzymałe, najczęściej montowane w domach i mieszkaniach
- przesuwne – dzięki nim oddzielisz domowe biuro od sypialni lub garderobę od salonu
- łamane – sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach
- szklane – są eleganckie, przepuszczają światło, idealne do małych i słabo nasłonecznionych wnętrz
- techniczne – z reguły zapewniają dobrą izolację akustyczną i są ognioodporne, dlatego są polecane do piwnic, kotłowni, magazynów itp.
Drzwi otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz?
Przed kupnem drzwi zastanów się, czy chcesz, by otwierały się na zewnątrz czy do wewnątrz. Skrzydła łazienkowe i kuchenne, ze względu na bezpieczeństwo, z reguły powinny się otwierać na zewnątrz (łatwiej je wyważyć). W pozostałych pomieszczeniach możesz wybrać dowolnie, w zależności od wygody oraz układu mieszkania czy domu.
Prawe czy lewe?
Zależy to od tego, z której strony będą lub są zamontowane zawiasy. Jeśli z prawej strony ościeżnicy, drzwi powinny być prawe, jeśli z lewej, to lewe.
Fornir czy okleina?
Fornir jest rodzajem naturalnej okleiny wykonanej z cienkich płatów drewna. Drzwi fornirowane wyglądają niemal tak samo jak drzwi z litego drewna. Cena tego typu produktu jest wysoka, dlatego producenci oferują również skrzydła pokryte okleiną imitującą drewno. Drzwi okleinowe mogą być równie trwałe i eleganckie jak drewniane. Do wyboru masz dziesiątki kolorów i faktur oklein. Jeśli znudziły ci się już takie kolory jak: „sosna”, olcha”, dąb” czy „orzech klasyczny”, zdecyduj się na bardzo modne dziś odcienie bieli, szarości czy czerni. W sklepie znajdziesz również drzwi wewnętrzne pokryte okleinami imitującymi drewno egzotyczne, na przykład heban.
Czas na zamówienie drzwi wewnętrznych
Kupując drzwi u konkretnego producenta, zapytaj o przybliżony czas realizacji zamówienia. Jeżeli wybrałeś standardowe skrzydła (wymiar i kolor), z pewnością nie będziesz długo czekał na montaż. Na nietypowe drzwi wewnętrzne poczekasz dłużej – daj producentowi czas na wykonanie indywidualnego zamówienia. Standardowa gwarancja na drzwi trwa 2 lata, ale niektórzy producenci wydłużają ten czas do 3, 5 lat a nawet dłużej.
Z montażem czy bez?
Jeżeli masz doświadczenie w montowaniu drzwi, nie musisz korzystać z pomocy fachowca. Wiedz jednak, że wtedy drzwi nabywasz w cenie ze stawką podatkową 23%. Jeśli nigdy nie wymieniałeś drzwi, lepiej wybierz drzwi z montażem. Zaletą kupna drzwi z usługą montażu jest przede wszystkim to, że montażysta skuje stare ościeżnice, dokładnie wymierzy otwór, następnie dopasuje ościeżnice i skrzydła. Nie musisz się martwić o pomyłkę w obliczeniach i narażać na dodatkowe koszty. Drugim plus jest taki, że przy zakupie drzwi z montażem, sprzedawca naliczy podatek 8% (zamiast 23%), czyli ostateczna cena drzwi będzie niższa.