Wybierasz okna PCV do swojego domu? Chcesz, by chroniły przed dźwiękami z zewnątrz i uciekaniem ciepła? Sprawdź, na które parametry musisz zwrócić uwagę
Współczynnik przenikania ciepła
Najistotniejszy parametr, to współczynnik przenikania ciepła (Uw). Im mniejszy tym lepszy. Najlepiej wybierać okna, których współczynnik Uw jest niższy niż 0,9 W/m2K. Wtedy masz do czynienia z oknem PCV energooszczędnym, czyli takim, przez które nie ucieka dużo energii cieplnej. Pomiędzy szybami znajduje się gaz argon, który zmniejsza przenikanie ciepła nawet o 10%. Jeszcze niższe współczynniki Uw osiąga się również dzięki specjalnym powłokom szyb składających się z tlenków metali.
Przepuszczalność ciepła przez ramy i szyby
Współczynnik Uw określa przenikanie ciepła przez całe okno, dlatego producenci podają także inne parametry, które przedstawiają, ile energii cieplnej przedostaje się przez poszczególne elementy. Równie ważne, a często pomijane są: współczynnik przenikania ciepła szyby (Ug) oraz współczynnik strat ciepła profili okiennych (Uf). W dobrych oknach współczynnik Ug wynosi ok. 0,7 W/m2K. Największe znaczenie dla izolacyjności ma wprawdzie Uw, ale nie można pomijać tych dwóch czynników. Producenci często przedstawiają tylko wybrane parametry, które nie przekazują kompletnych informacji o przenikaniu ciepła, a tym samym energooszczędności okien.
Przepuszczalność powietrza i wodoszczelność – najważniejsze parametry decydujące do szczelności okien PCV
Okna szczelne to takie, które nie przepuszczają do wnętrza wody i zimnego powietrza. Kupując okna, upewnij się, czy zapewniają odpowiednie parametry przepuszczalności powietrza i wodoszczelności, ale również przenikania ciepła i akustyki. Sprawdzając szczelność okien PCV największą uwagę zwraca się na klasę przepuszczalności powietrza (od 1 do 4) oraz klasę wodoszczelności (od 1 do 9).
Nieszczelność okien PCV sprawi, że z pomieszczenia będzie uciekać dużo ciepła, a to z kolei wpłynie na wzrost kosztów ogrzewania lub sprawi, że zimą w mieszkaniu lub domu będzie po prostu chłodniej i wilgotniej.
Przepuszczalność powietrza w oknach PCV
Im wyższa klasa przepuszczalności powietrza, tym szczelniejsze okno. Dobre okna mają najwyższą klasę 4. Jeżeli kupisz okna w tej klasie, Twoje pomieszczenia będą dobrze chronione przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz. W przypadku okien z klasą 4, ogrzane powietrze będzie uciekać przez zamknięte okna trzy razy wolniej niż przez okna z klasą 3. Straty kosztownej energii cieplnej będą minimalne.
Wodoszczelność okien PCV
Zwróć także uwagę na klasę wodoszczelności (od 1A do 9A). Im wyższa klasa, tym są bardziej wodoszczelne. Wysoką szczelność zapewnia już klasa 5A. W przypadku nawet intensywnego deszczu, do wnętrza nie przedostanie się żadna kropla wody. Jest to szczególnie ważne, jeśli mieszkasz w rejonie często nawiedzanym przez silne deszcze i wichury lub twój dom nie jest ochroniony przed wiatrem.
Akustyka okna PCV
Jeśli chcesz, by do pomieszczeń nie docierały hałasy z ulicy to weź pod uwagę akustykę, którą opisuje parametr izolacyjności akustycznej (Rw). Współczynnik ten wyraża się w dB (decybele). Standardowe okna PCV mają Rw 30 dB. Im wyższy Rw, tym okno jest bardziej dźwiękoszczelne. Pamiętaj jednak, że sprzedawca okien powinien określić zarówno Rw dla szyby, jak i Rw dla ramy okiennej.
Na końcu zwróć uwagę na wykończenie profili, ram okiennych oraz uszczelek, których jakość również wpływa na dźwiękoszczelność oraz termoizolacyjność. Na akustykę wpływają także: wielkość, kształt, konstrukcja, technologia wykonania szyb i profili oraz szczelność pomiędzy skrzydłami okna w ościeży i nawiewniki. Nawiewniki często obniżają parametry izolacyjności akustycznej, ale i tak jest to lepsze rozwiązanie niż wietrzenie pomieszczenia otwierając okno. Jednak nawet najlepsze okna nie będą chronić przed deszczem, chłodem, wiatrem i hałasami, jeśli zostaną źle zamontowane.