Okna wielkogabarytowe czyli nowoczesna i efektowna architektura

okna wielkobabarytowe
Okna wielkogabarytowe są domeną współczesnej architektury. Na takie rozwiązanie decydują się nie tylko inwestorzy obiektów usługowych, ale także właściciele domów jednorodzinnych. O zastosowaniu wielkich okien w budynkach przemawia to, że dzięki nim pomieszczenia stają się jasne i przestronne, gdyż wpada do nich dużo naturalnego światła. Ponadto duże okna sprawiają, że budynek prezentuje się okazale, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Dlaczego warto montować okna wielkogabarytowe?

W Polsce panuje klimat umiarkowany, a to sprawia, że często zmienia się temperatura, a przez większą część roku jest u nas chłodno i bezsłonecznie. Dzięki dużym oknom do wnętrz wpada więcej i tak skąpego światła. Sprawia to, że w domu czy w biurze można mniej korzystać ze sztucznego, a więcej z naturalnego oświetlenia, które jest korzystniejsza dla zdrowia człowieka. Okna zapewniają więc dodatkowe darmowe źródło energii świetlnej.

Drugą zaletą dużych okien jest to, że dzięki nim optycznie powiększa się przestrzeń – pomieszczenia wydają się przestronniejsze. Odpowiednio dobrane przeszklenia podnoszą także atrakcyjność fasad domów jedno- i wielorodzinnych.

Okna wielkogabarytowe a energooszczędność

Budując dom w główniej mierze zwracamy dziś uwagę na oszczędności energii. Wydawałoby się, że im większe okna, tym więcej ciepła będzie przez nie uciekać. To z kolei wpłynie na wzrost kosztów ogrzewania. Nic bardziej mylnego, ponieważ nowoczesne rozwiązania (np. Vetrex Slide 82 c) gwarantują wysoką izolację termiczną. Dzięki nim do wnętrz wpada więcej słońca (i ciepła), ale mniej ucieka, a to sprawia, że koszty ogrzewania się zmniejszają.

W jakich budynkach montuje się okna wielkogabarytowe?

Wielkogabarytowe okna doskonale się prezentują we wnętrzach, w których dominuje styl klasyczny, jak i nowoczesny. Okna od podłogi do sufitu często zdobią dziś luksusowe apartamenty, dostarczając pięknych widoków. Montując je w tradycyjnym domu zapewnia się z salonu czy sypialni całoroczne widoki na przyrodę – drzewa i kwiaty latem albo ośnieżone ganki i światła zimą. Mieszkając blisko lasu lub morza, można z okna przez cały rok oglądać bajeczne krajobrazy.

Jakie wybrać okna i drzwi?

Wybierając wielkogabarytową stolarkę okienną należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wykonana. Istotny jest także prawidłowy montaż. Grube profile zapewniają wytrzymałość konstrukcyjną oraz wysoką izolację akustyczną i termiczną. Poszczególne elementy wpływają na funkcjonalność – łatwe otwieranie i zamykanie. Montując duże przeszklenia warto wybrać okna podnoszono-przesuwne, składano-przesuwne albo uchylno-przesuwne.

Typy systemów wielkogabarytowej stolarki okiennej

Z okien podnoszono-przesuwnych godne polecenia są okna Visoglide (HS), który odznaczają się dobrymi parametrami technicznymi – trwała konstrukcja, łatwa obsługa i możliwość wykonania szerokich i wysokich skrzydeł. Doskonale sprawdzają się w salonach i pomieszczeniach z balkonem lub tarasem.

Z okien składano-przesuwne polecamy Visofold Panorama (harmonijkowe), które umożliwiają zsunięcie skrzydeł okna na boki i pozostawienie wolnej przestrzeni bez słupów dzielących konstrukcję.
Na uwagę zasługuje także bogata gama kolorystyczna.

Pewne jest to, że okna od sufitu aż po podłogę są dziś wysoko cenione przez architektów i projektantów wnętrz. Umożliwiają niebanalne i nowoczesne wykończenie budynków. Należy pamiętać, że okna są inwestycją wieloletnią, dlatego najrozsądniej wybierać produkty dobrych i sprawdzonych producentów.